SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


wtorek, 4 kwietnia 2017

Paskudzki

Paskudzki h. Zadora, vel Paskucki, właściwie Paszkudzki, rodzina podlaska, pochodząca z ziemi łukowskiej. Jej gniazdem jest wieś Paskudy, w parafii Ulan. Jest zapewne gałęzią rodziny Paszkowskich herbu Zadora, która posiadała w XVI wieku na Podlasiu zarówno Paszki,
jak i Paskudy (Paszkudy). Sądząc po przydomkach jakie nosili w XVI wieku, mogli być między nimi również przedstawiciele herbu Zagłoba in. Zagroba. Jedna linia Paskudzkich vel Paszkudzkich osiedliła się na Rusi Czerwonej. W XIX stuleciu należały do nich dobra Rzędowice i Horodłowice k/ Sokala w Galicji.
Obecnie (2011) najwięcej osób noszących to nazwisko w wersji Paskudzki mieszka w miastach i powiatach: Radzyń Podlaski, Łuków, Wrocław, Grodzisk Mazowiecki, Siedlce, Żory, Myszków, Trzebnica i Lublin; w wersji Paszkudzki: Zielona Góra, Gdańsk i Biała Podlaska; natomiast w wersji Paskucki: Warszawa i Grodzisk Mazowiecki.
Genealogia
(osób: 19)

• EDGAR Paszkudzki (ok. 1850-po 1881), s. Ignacego i Marii Baczyńskiej, ziemianin, właściciel dóbr Horodłowice k/ Sokala w Galicji; ż. (1881) Maria Bogdanowicz h. Łada (ok. 1860-po 1881), c. Maksymiliana i Zuzanny Hempel.

• MIECZYSŁAW Zadora Paszkudzki (ok. 1850-po 1905), s. Ignacego i Marii Baczyńskiej, ziemianin, c. k. komisarz starostwa powiatowego w Tarnopolu 1902; właściciel dóbr w pow. przemyskim; delegat Macierzy Szkolnej na walnym zgromadzeniu 20 XII 1902 (Sprawozdanie z działalności Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego 1901/1902); ż. (ok. 1885) Aniela Dunin-Siemiaszko h. Łabędź (ok. 1860-po 1905).

Źródła: Bork. Rocz. t.1/528; Krzep. Młp.; Urus. t.13/228; Moikrewni.pl.

1 komentarz:

  1. Nazwisko rodowe mojej mamy to Paskudzka pochodzi ze wsi Paskudy gmina Ulan.

    OdpowiedzUsuń