SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


wtorek, 4 kwietnia 2017

Fedorowicz

Fedorowicz h. Oginiec (in. Brama) vel Fiedorowicz, Federowicz, Fiederowicz, rodzina ruska, albo też kilka rodzin, mających wywodzić się od książąt Kozielskich, szczepu Ruryka. W 1802 r. deputacja wywodowa szlachecka gubernii mińskiej, a w 1822 r. Heroldia Cesarstwa Rosyjskiego, na podstawie licznych dokumentów urzędowych, uznała ich wspólne pochodzenie z książęcymi domami Ogińskich i Puzynów, i przyznała im prawo pisania się z przydomkiem „z Kozielska na Szczonowie” (Kos.). W XIX wieku wylegitymowali się ze szlachectwa w gubernii mińskiej, w Królewstwie Polskim i w Galicji – wszyscy z herbem Oginiec. Niektórzy z nich, nie wiadomo dlaczego, zaczęli przybierać od ok. 1746 przydomek Jackowski i z tym przydomkiem wylegitymowali się ze szlachectwa w sądzie ziemskim lwowskim w XVIII wieku. Przydomek ów mógłby świadczyć o tym, że są wspólnego pochodzenia, lub też wywodzą się w linii prostej od Jana (Iwana) Fedorowicza-Jackowskiego, zwanego Fedoreńką, pułkownika Chmielnickiego, nobilitowanego na sejmie 1661. Inni używali przydomku Dałło. Fedorowiczowie byli właścicielami m. in. dóbr Żerebki Szlacheckie i Hałuszczyńce w Galicji, w pow. skałackim, Czerniechowce, Okno, Touste, Jabłonowszczyzna i Werniaki, Wołczkowce w pow. zborowskim, Klebanówka w pow. zbaraskim. Inni wylegitymowali się w XIX w. z herbami Gozdawa, Przegonia i Radwan (Wierzbna).
Genealogia
(osób: 294)

• ANTONI Jackowski-Fedorowicz (1806-1881), s. Andrzeja i Rozalii Hryniewicz, właściciel dóbr Hałuszczyńce w pow. skałackim, w Galicji; ż. (ok. 1840) Julia Dzierżykraj-Morawska h. Nałęcz (ok. 1824-po 1865), c. Czesława i Amelii Lipczyńskiej; dzieci: Joanna, Stanisław, Juliusz, Maria, Leopold, Amelia, Aleksander, Jadwiga.

• OLGA Józefa Celina Jackowska-Fedorowicz (1874-23 IX 1901), c. Tadeusza i Julii Pankratiew; zm. Berlin; m. (8 II 1899) Władysław Józef Maciej hr. Tyszkiewicz-Łohojski h. Leliwa (1899-1966), s. Marcelego Adama i Marii Anny Krąkowskiej h. Trąby.

Źródła: Bork. Rocz. t.1/461-463, t.2/460-462; Kos. t.2/119-123; Żych. t.4/89-102.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz