Ożarowski h. Rawicz (in. Rawa), rodzina małopolska, biorąca nazwisko od wsi Ożarów w pow. lubelskim, parafia Garbów. Dziedziczyła tam w latach 1417-1580 (Dług.; Krzep.). Według Niesieckiego mieli wywodzić się z Ożarowa w ziemi wieluńskiej, co jest jednak wątpliwe.
Niegdyś pisali się z Wyszmontowa w pow. sandomierskim, wsi na terenie której założyli w XVI wieku miasteczko Ożarów. Jedna gałąź tej rodziny już w XVI stuleciu osiedliła się na Śląsku, a zniemczywszy się, przyjęła nazwisko von Osarowsky. Należały do niej m. in. majątki Dzielna k/ Lublińca 1700, Wilkowice 1789 (Urus.). Potomkowie Piotra, hetmana wielkiego koronnego (zm. 1794), a mianowicie Adam, generał jazdy wojsk rosyjskich, Konstanty, Kazimierz i Ludwik, otrzymali dziedziczny tytuł hrabiowski w Cesarstwie Rosyjskim od cara Mikołaja I w 1838.
Ożarowscy są jednego pochodzenia z Jastkowskimi i Snopkowskimi, także z innymi Rawitami – Trzcińskimi, Kosińskimi, Gawrońskimi, Kosseckimi itd. Z tej rodziny: 1 hetman i 3 kasztelanów 1550 — 1794.
Inna rodzina Ożarowskich herbu Rawicz wywodziła się z Mazowsza i pierwotnie nosiła nazwisko Ożar. Pisała się od dóbr Ożary w pow. łomżyńskim i była właściwie herbu Kościesza. W XVII stuleciu przybrali nazwisko Ożarowski i przeszli do herbu Rawicz.
Źródła: Bork. Gen. 441-443; Dw. Teki; Kon. 227-228; Kos. t.1; Krzep. Mał.; Nies.; Urus. t. 13/137-142.
Lubię dawne wspomnienia zawsze mnie pozytywnie nastawiają
OdpowiedzUsuń