SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


sobota, 1 kwietnia 2017

Ciemniewski

Ciemniewski h. Prawdzic, rodzina mazowiecka, z Ciemniewa i Ciemniewka w pow. ciechanowskim, parafia Ciemniewo. Pisała się z Radzanowa i jest jednego pochodzenia m.in. z Radzanowskimi, Niszczyckimi i Gołyńskimi herbu Prawdzic.

Wywodzą się od Pawła z Radzanowa Niszczyckiego, syna wojewody płockiego Andrzeja, który wszedł w posiadanie Ciemniewa w 1520 r., odziedziczywszy te dobra po swoim stryju Jakubie, zabitym w bitwie z Tatarami pod Sokalem. Ów Paweł pierwszy przyjął nazwisko Ciemniewski, zachowując jednocześnie przydomek "z Radzanowa", wskazujący właściwe pochodzenie jego rodziny. 

Ciemniewscy dziedziczyli m.in. na Ciemniewie, Górkach, Szczurzynie, Woli Obrębskiej w ziemi ciechanowskiej. Posiadali również majątki ziemskie w woj. bełskim, płockim i ziemi chełmskiej.

Genealogia
(osób: 67)
 

• MICHAŁ Ciemniewski h. Prawdzic (ok. 1780-1859), s. Aleksandra i Marianny Szymakowskiej, kapitan wojsk polskich, uczestnik kampanii napoleońskich 1806-1812; odznaczył się w bitwach pod Płockiem, Jedlińskiem, oblężeniu Wrocławia i Bobrujska; kawaler krzyża Virtuti Militari; dziedzic Szczurzyna; ż. Teresa (wg Bonieckiego Teofila) Podlodowska; dzieci: Eugeniusz, Elżbieta (Eliza).
 

• TERESA Ciemniewska h. Prawdzic (ok. 1765-po 1800), c. Michała i Róży Zielińskiej; m. Hieronim Zieliński h. Świnka (3 IX 1745-po 1800), s. Szymona i Józefaty Podoskiej, łowczy nurski; dzieci: Dydak, Wiktoria, Faustyn, Antoni, Monika – Zielińscy. 


Źródła: Bon. t. 3/192; Kos. t. 5/22-39.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz