Genealogia Polska 1 Polish Genealogy: Rutkowski

SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


środa, 5 kwietnia 2017

Rutkowski

Rutkowski h. Pobóg, vel Rutkoski, Rudkowski, licznie rozrodzona rodzina pochodząca od Goszczyńskich z Goszczyna w pow. przasnyskim, z których Jan, według Niesieckiego, kupiwszy w 1526 r. Rutkowice w pow. działdowskim, pierwszy nazwał się Rutkowskim.

Według Uruskiego były dwie rodziny Rutkowskich tego herbu. Druga miała się wywodzić od Morów z Korytkowa, biorąc nazwisko od wsi Rutki w ziemi łomżyńskiej. Rutkowscy z Rutkowic rozdzielili się z czasem na dwie główne gałęzie, pruską i koronną, oraz poboczną odnogę wielkopolską. Niektórzy jeszcze w XVII wieku używali przydomku „z Goszczyna”. Oprócz Rutkowic byli w posiadaniu m.in. dóbr Podlesie Kościelne w pow. wągrowieckim, Ławica w pow. międzychodzkim, Szpital, Kulino, Skórzno, Krojczyn, Krempa, Chełmica i Tuchorza w pow. wschowskim, Pręczki, Adamowo, Sadlinek, Szczepanki, Jaguszewice, Piecewo i Płowężka w dawnych Prusach Zachodnich, Piotrkowice w pow. inowrocławskim. 

Jest jeszcze rodzina Rutkowskich vel Rudkowskich herbu Bończa, pisząca się de Rutki, a pochodząca ze wsi Rutki w ziemi wiskiej (Rutki Zaborowo i Rutki Nory). Zdarzało się też, iż Rutkowscy przechodzili do innych herbów.

Genealogia
(osób: 178)


• WALERIA Rutkowska h. Pobóg (1835-9 I 1916), c. Piotra i Zuzanny Janickiej, właścicielka dóbr Bzów w pow. czarnkowskim; zm. w Zakrzewie, poch. w Sławnie; m. Florenty (Florian) Chełmicki h. Nałęcz (ok. 1830-po 1870), s. Piotra Konstantego, radcy sprawiedliwości i syndyka ziemstwa kredytowego w Poznaniu, i Pauliny Müntzberg, dziedzic Bzowa w parafii Lubasz (MK Lubasz).

• WALERY Rutkowski h. Pobóg (ok. 1830-po 1882), s. Ignacego i 2ż. Alodii Sulerzyskiej, dziedzic dóbr Piotrkowice w pow. inowrocławskim i połowy Piecewa w Prusach Zach. (Żych.); ż. Władysława Bojanowska h. Junosza (ok. 1840-po 1882), c. Józefa i Katarzyny Goetzendorf-Grabowskiej, wnuczka po mieczu Józefa Bojanowskiego i Marii Rychłowskiej h. Nałęcz, a po kądzieli Jana Grabowskiego h. Zbiświcz i Augusty de Brandestein; dzieci: Ignacy, Józef, Bolesław, Maria, Zofia.


Źródła: Bork. Rocz. t. 1/541-542, t. 2/651-652; Nies. t. 8/200-201; Żych. t. 3/230-237.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz