SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


wtorek, 4 kwietnia 2017

Nartowski

Nartowski h. Trzaska, rodzina mazowiecka, wymieniona przez Paprockiego w 1584. Nazwisko wzięli od wsi Narty w powiecie bialskim (dawniej rawskim, parafia Biała Mazowiecka), gdzie dziedziczyli już w pierwszej połowie XVI wieku.
Wieś ta ulegała w ciągu wieków znacznemu rozdrobnieniu, a jej poszczególne części nazywane były w XVIII stuleciu Narty-Wilcze Piętki, Narty-Świejki, itp. 
Są zapewne jednego pochodzenia ze Świejkowskimi vel Szwejkowskimi herbu Trzaska. Jedna gałąź Nartowskich przeniosła się do Wielkopolski, inne do Małopolski, na Ruś Czerwoną, Wołyń i Podole. W 1669 podpisali elekcję króla Michała z ziemią nurską, 1697 elekcję Augusta II z ziemią warszawską i chełmską, a 1733 byli elektorami z woj. bełskiego. 
W 1782 zostali wylegitymowani ze szlachectwa w sądzie ziemskim lwowskim, 1850 w Cesarstwie Rosyjskim, zapisani do ksiąg szlachty gubernii wołyńskiej. W XIX wieku posiadali w Galicji część dóbr Biała w powiecie czortkowskim. 
Obecnie najwięcej Nartowskich mieszka w powiatach i miastach – Kielce, Warszawa, Sandomierz, Grudziądz, Chojnice, Ostrowiec Świętokrzyski, Cieszyn, Trzebnica i Kraków.
Według Herbarza Uruskiego od Nartowskich mają się wywodzić, zamieszkałe głównie na Litwie, rodziny noszące nazwiska: Nartow, Nartowicz, Nartowt
wszystkie pieczętujące się herbem Trzaska.

Genealogia
(osób: 129)

• ANNA Nartowska (1897-1970), c. Witolda i Antoniny Gombrowicz; m. (p. 1925) Bohdan Józef Sołtan h. wł. (1893-1960), s. Bohdana Wiktora i Marii Franciszki Sołtan h. wł.; dzieci: Stanisław, Aleksander – Sołtanowie.

• JÓZEF Nartowski (ok. 1830-po 1882), właściciel części dóbr Biała w pow. czortkowskim; ż. Anna Podfilipska h. Ciołek (ok. 1830-po 1882); dzieci: Włodzimierz, Maria.

ŹródłaBork. Rocz. t.1/520-521, t.2/579; Dw. Teki; Nies.; Urus. t.12/37-38; Moi krewni.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz