SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


piątek, 10 marca 2017

Jaroszyński

Jaroszyński h. własnego (in. Korczak odm.), pisali się z Jaroszynki, jednak nazwisko wzięli od dóbr Jaroszyńce w województwie bracławskim, wsi już za Bonieckiego nie istniejącej, ale o której wspomina Jabłonowski (Źr. Dziej.). Na Jaroszyńcach pisał się jeszcze Paweł Joachim Jaroszyński, stolnik bracławski, w 1723 r. (Akta Wołyńskie).
Herb — w polu czerwonym tak, jak w Korczaku, trzy srebrne wręby, na strzale żeleźcem na dół; w szczycie hełmu trzy pióra strusie, czerwone, złote i błękitne, przeszyte strzałą.
Dewiza rodowa: Nisi Dominus Aedificaverit Domium (łac. Jedynie Pan Bóg zbuduje ten dom).
Genealogia
(osób: 41)


• MARIA Jaroszyńska (25 IX 1843-13 XII 1920), c. Edwarda i Eleonory Świejkowskiej; zm. Lozanna (Lausanne), Szwajcaria; m. (10 I 1867 Warszawa, św. Krzyża) Michał Józef Antoni z Bończy Fredro-Boniecki h. Bończa (1839-1877), s. Ferdynanda Ignacego i Leontyny ze Stadnik Stadnickiej h. Szreniawa (Drużyna); dzieci: Edward, Stanisław, Maria, Joanna – Bonieccy.

• OKTAWIAN Jaroszyński (1813-1887), s. Jana i Anny Drzewieckiej, ziemianin z Podola, marszałek szlachty powiatu hajsyńskiego, marszałek gubernialny kijowski 1857-1860, szambelan dworu rosyjskiego; członek tzw. koterii petersburskiej, uczestnik zjazdu w Cudnowie na Wołyniu 1841; przyjaciel Z. Krasińskiego; właściciel dóbr Kabatnia, Babin i Kublicz; ur. Tywrowa, zm. Lozanna (Lausanne), Szwajcaria (Bon.; Starorypiński, Borowski, Pamiętniki 1863; L. Bazylow, Polacy w Petersburgu); ż. Matylda Czarnomska (ok. 1830-po 1860), c. Mikołaja i Klary Jaroszyńskiej; dzieci: Wiencesław, Mikołaj, Oktawia, Eleonora.

Źródła: Bon. t.8/267-272; Nies.; Urus.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz