Genealogia Polska 1 Polish Genealogy: 2025

SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


wtorek, 15 lipca 2025

Kierzkowski

Kierzkowski h. Jastrzębiec, vel Kieszkowski, stara rodzina mazowiecka, jeszcze w XV stuleciu używająca miana Kierzk, od swej posiadłości gniazdowej. Osiedliwszy się na Podlasiu, założyła w ziemi bialskiej osadę Kierzki in. Sadokierz (Urus.). Są, zdaje się, jednego pochodzenia z Żędzianami herbu Jastrzębiec.

Kłobski

Kłobski h. Pomian, wyszli z Kłobi, w dawnym pow. kowalskim. Zapewne od nich idą Wichrowscy herbu Pomian.

poniedziałek, 14 lipca 2025

Koronowski

Koronowski h. Łada, w Wielkopolsce, pisali się z Koronowa, w pow. wschowskim.

Krasieński

Krasieński h. Jelita, vel Borzobohaty-Krasieński, czasem także Krasiński, pisali się z Krasnego i stanowią odgałęzienie rodu Borzobohatych. 

środa, 9 lipca 2025

Marcinowski

Marcinowski h. Topór (in. Starża), rodzina małopolska, stanowiąca odgałęzienie Tęczyńskich. Wzięli nazwisko od wsi Marcinowice, a pisali się z Przeworska.

poniedziałek, 7 lipca 2025

niedziela, 6 lipca 2025

Obidowski

Obidowski h. Sulima, vel Obydowski, w woj. łęczyckim, pisali się z Obidowa (Urus.).

sobota, 5 lipca 2025

piątek, 4 lipca 2025

Pisanka

herb Prus III


herb Lubicz

Pisanka h. Prus III, oraz h. Prus I, vel Pisanko, drobna szlachta w ziemi bielskiej i wiskiej. Osiedlili się także w W. Ks. Litewskim, w pow. grodzieńskim i wileńskim. Według Wittyga, Pisankowie używali także herbu Lubicz.

czwartek, 3 lipca 2025

Polanowski

Polanowski h. Pobóg, vel Polanoski, według Niesieckiego nazwisko wzięli od wsi Polanowice, na Kujawach, lecz pisali się z Polanówki, w woj. lubelskim. W XVI i XVII wieku osiedli na Rusi Czerwonej, Podolu i Ukrainie.

poniedziałek, 30 czerwca 2025

Pruszkowski

herb Odrowąż


herb Ogończyk

Pruszkowski h. Odrowąż, oraz h. Ogończyk, vel Pruszkoski, Prószkowski, Proszkowski etc., jak pisze Uruski: "gniazdem tej rodziny jest woj. sieradzkie, skąd wyszedłszy, założyli w ziemi łomżyńskiej wieś Pruszki, tak od swego nazwiska nazwaną" (Urus.).

niedziela, 29 czerwca 2025

Przybyłowski

Przybyłowski h. Grzymała, Grzymała odm. (in. Grzymała IV), oraz h. Jelita, vel Przebyłowski, Przebołowski, m.in. w Wielkopolsce, w pow. ostrzeszowskim, i na Litwie, w pow. kowieńskim.

sobota, 28 czerwca 2025

Radomiński

Radomiński h. Prus II, z Radomina, w ziemi dobrzyńskiej. Rodzina znana Paprockiemu w 1584 r.

czwartek, 26 czerwca 2025

Raszyński

Raszyński h. Rogala, vel Rasiński, w XVI i XVII wieku występują w aktach grodzkich i ziemskich w Wielkopolsce, w powiatach: poznańskim, kaliskim i śremskim. Obecni w Wielkim Ks. Poznańskim w 1836 r. 

środa, 25 czerwca 2025

Stęgoski

Stęgoski h. Doliwa, vel Stęgowski, Stengoski, Stengowski, Stangoski, Stangowski, Stagoski, Stagowski etc., w Wielkopolsce; jednego pochodzenia z Bachorzewskimi. 

piątek, 20 czerwca 2025

Sudrawski

Sudrawski h. Gozdawa, vel Szudrawski, Sudrowski, Sudroski, właściwie Sudraski (Sudragski), rodzina pochodząca z ziemi dobrzyńskiej, pisząca się z Sudrag (de Sudragi).

niedziela, 15 czerwca 2025

Waśniewski

Waśniewski h. Bończa, vel Waśniowski, rodzina mazowiecka, znana Paprockiemu w 1584 r. Pisze o nich: „Waśniewscy na Mazowszu z mławskiego powiatu dom rozrodzony”.

piątek, 13 czerwca 2025

Wołk

Wołk h. Kościesza, vel Wołłk, Wołłok, w W. Ks. Litewskim, pochodzą od bojarów rusko-litewskich. W XVII wieku zamieszkiwali w powiatach nowogrodzkim i połockim (Con.). Używali m.in. przydomków Bunikiewicz (Bonikiewicz) i Leonowicz (Leontowicz, Lewonowicz, Lewanowicz). 

niedziela, 8 czerwca 2025

Worowski

Worowski h. Lis, vel Woroski, rodzina mazowiecka, z powiatu płockiego. W XVII wieku są także w pow. wyszogrodzkim, chełmskim i krasnostawskim.

wtorek, 3 czerwca 2025

Zienkowicz

herb Leliwa odm.
(Zienkowicz)

Zienkowicz h. Leliwa (odm.), także h. Siekierz i h. Siestrzeniec (Siestrzeńcewicz), vel Zieńkowicz, Zenkowicz, Zienkiewicz, Zinkiewicz, Ziemkowicz, Ziemkiewicz etc., rodzina bojarów litewsko-ruskich, w woj. wileńskim, mających przydomek Zmajło, a od dóbr – Cichiński vel Cichyński (z Cichińca) i Peretruski. 

środa, 28 maja 2025

Bońkowski

Bońkowski h. Brodzic, vel Bonikowski, Buńkowski etc., dom licznie rozrodzony, pochodzi z woj. płockiego, ze wsi Bońki pod Płońskiem leżącej (Bon.).

wtorek, 27 maja 2025

Budrewicz

Budrewicz h. Jastrzębiec, vel Budrzewicz, stara rodzina żmudzka, notowana w tamtejszych aktach od I połowy XVI wieku.

niedziela, 25 maja 2025

Dobrogowski

Dobrogowski h. Grabie (odm.), właściwie Dobrogoski, rodzina podlaska, w ziemi drohickiej. Często zamieniali nazwisko na Dobrogojski i podobnie jak tamci mają się wywodzić od Dobrogostów.

środa, 21 maja 2025

Gizbert

herb Nowina

herb Kotwica

Gizbert h. Nowina, vel Gisbert, Giżbert, Gizbert-Studnicki, przydomku Studnicki, byli w Inflantach, a od XVII wieku w W. Ks. Litewskim. Większość z nich była wyznania kalwińskiego (ewangelicko-reformowanego). Niektórzy pisali się po prostu Studnicki, używając przydomku jako nazwiska.

wtorek, 20 maja 2025

Godziszewski

Godziszewski h. Ogończyk, w ziemi dobrzyńskiej i na Mazowszu, pisali się z Godziszewów. Pisze o nich Paprocki w swoim Herbarzu 1584 r. Od nich mają się wywodzić Golenie-Goleńscy vel Golińscy (Goleń, Goleniów), którzy nazwisko swoje wzięli od przydomku Goleń używanego przez Godziszewskich.

niedziela, 18 maja 2025

Gozdowski

Gozdowski h. Gozdawa, vel Gozdoski, na Mazowszu i w ziemi dobrzyńskiej, później w różnych województwach. Od nich wywodzą się Sudrawscy vel Sudrascy ze wsi parafialnej Sudragi, pow. Lipno (Bil.).

sobota, 10 maja 2025

Łukowski

Łukowski h. Dołęga, właściwie Łukoski, w ziemi dobrzyńskiej i płockiej, pisali się z Łukoszyna („na Łukoszynie”). Niektórzy z nich osiedlili się w Wielkopolsce i na ziemiach pruskich. Są jednego pochodzenia z Makowieckimi herbu Dołęga, którzy pisali się także „z Wielkiego Łukoszyna” w pow. płockim.

wtorek, 6 maja 2025

Magnuszewski

Magnuszewski h. Ogończyk (in. Powała), vel Magnuszowski, rodzina mazowiecka, pisali się z Magnuszewa in. Magnuszowa, w ziemi czerskiej, w pow. wareckim.

niedziela, 4 maja 2025

Maniecki

Maniecki h. Łodzia, vel Manicki, rodzina wielkopolska, jednego pochodzenia z Brodzkimi (Brockimi) i Rąbińskimi herbu Łodzia. Za czasów Paprockiego (1584) byli już w woj. krakowskim.

piątek, 2 maja 2025

Orpiszewski

Orpiszewski h. Junosza, vel Orpiszeski, według Uruskiego, wyszli ze wsi Orpiszewo na Kujawach, jednak wsie Orpiszewo (obecnie Orpiszew) i Orpiszewko znajdują się nie na Kujawach, ale w dawnym pow. kaliskim, dzisiaj pow. Krotoszyn.

niedziela, 27 kwietnia 2025

Śniechowski

Śniechowski h. Bełty (in. Bełty I), vel Śmiechowski, Śnichowski, Śmichowski etc., w ziemi dobrzyńskiej i w północnym Mazowszu, skąd rozeszli się po całym kraju. Według Niesieckiego, pochodzą od Chochorowskich ze Śniech (Chochoroski). 

piątek, 25 kwietnia 2025

Pęszyński

Pęszyński h. Cholewa, vel Penszyński, Pęszeński, Peszyński, Peszeński etc., na Mazowszu, w pow. płockim, skąd niektórzy przenieśli się na Ruś Czerwoną. Wymienia ich Paprocki w swoim Herbarzu 1584 r.

poniedziałek, 21 kwietnia 2025

Jaźwiński

Jaźwiński h. Grzymała, rodzina mazowiecka, wyszli ze wsi Jaźwiny w ziemi nurskiej, później także w pow. ciechanowskim. Są jednego pochodzenia ze Ślaskimi ze Ślasów (Ślasy) i Jastrzębskimi z Jastrzębi (Jastrzębie). 

środa, 16 kwietnia 2025

Kozikowski

Kozikowski h. Grabie odm., szlachta północnomazowiecka, szeroko rozrodzona i skoligacona na Mazowszu. Podobnie jak Chlewiotkowie, Dobrogowscy, Drożewscy, Jałbrzykowscy, Mazowscy (Mazewscy), Rakowscy, Rogińscy, Wądołowscy, Wądołkowscy i Wyszyńscy – stanowią gałąź rodu Jałbrzyków (Kap.). 

poniedziałek, 14 kwietnia 2025

Dzięgielewski

Dzięgielewski h. Jastrzębiec (in. Boleścic), vel Dzięgielowski, Dziegielewski, Dziegielowski etc., rodzina mazowiecka, z dawnego woj. płockiego, powiatu bielskiego. 

niedziela, 13 kwietnia 2025

Giżyński

Giżyński h. Dołęga, vel Girzyński, Giziński, Gizieński, Gizeński etc., drobna szlachta w ziemi dobrzyńskiej i mławskiej, pisali się z Giżyna, inaczej Gizina. Są niewątpliwie jednego pochodzenia z Mazowieckimi tego herbu.

piątek, 11 kwietnia 2025

Tustanowski

Tustanowski h. Sas, vel Tustanoski, licznie rozrodzeni na Rusi Czerwonej już w XV wieku, z czasem rozeszli się po różnych województwach. Są jednego pochodzenia z Lityńskimi, a od nich pochodzą także Kłodniccy z Kłodnicy, w pow. stryjskim, Borysławscy, Kropiwniccy i Lubienieccy.

środa, 9 kwietnia 2025

Kurzewski

Kurzewski h. Kopacz (później h. Topacz), vel Korzewski, właściwie Kurzeski, rodzina mazowiecka, pisali się z Kurzeszyna, w ziemi rawskiej. Są jednego pochodzenia z Lubowidzkimi i Dmosińskimi herbu Kopacz.

piątek, 4 kwietnia 2025

Rapacki

Rapacki h. Lubicz, rodzina mazowiecka, w ziemi ciechanowskiej, pisali się z Rapat. 

środa, 2 kwietnia 2025

Mijakowski

Mijakowski h. Jasieńczyk, w woj. krakowskim i płockim. Mijakowscy, którym Niesiecki daje herb Ogończyk, wylegitymowali się ze szlachectwa w XIX wieku w Królestwie Kongresowym z herbem Jasieńczyk.

niedziela, 30 marca 2025

Nieświastowski

Nieświastowski h. Nałęcz, rodzina wielkopolska, pisząca się z Nieświastowic, dawniej nazywanych też Jeświastowice, w pow. gnieźnieńskim.

środa, 26 marca 2025

Mietelski

Mietelski h. Ostoja, vel Metelski, rodzina małopolska, w dawnym woj. sandomierskim, pisząca się z Mietla i używająca przydomków Skrobot i Gałka. 

Majątkiem gniazdowym tego domu jest wieś Mietel, inaczej Metel, w parafii Stopnica, w dawnym pow. wiślickim, obecnie pow. Busko-Zdrój. Mietelscy są notowani w aktach wiślickich jako dziedzice tych dóbr w 1575 r.

Mietelscy herbu Ostoja wylegitymowali się ze szlachectwa w Galicji 1782 i 1802 r.


• FRANCISZKA Mietelska h. Ostoja (ok. 1750-ok. 1785), c. Marcina i Heleny Kosseckiej h. Rawicz; m. (ok. 1775) Ferdynand Fabian Sebastian Kossecki z Kossocic h. Rawicz (1743-ok. 1815), s. Józefa i 1ż. Teresy Kurdwanowskiej h. Półkozic, podkomorzy królewski, konfederat barski; regent ziemski horodelski, podkomorzy królewski 1791; właściciel dóbr Kryszyn i Krakowszczyzna na Ukrainie; w 1768 r. pozwał Potockiego o sumę, a w 1779 odstąpił bratu stryjecznemu Mateuszowi 5,000 zł; 1777 r. zeznał zapis dożywocia z pierwszą żoną Franciszką Mietelską; spisał swój testament w Brusiłowie w 1815 r. przeznaczając większą sumę na założenie szkoły i szpitala w Krakowszczyznie; jego metryka urodzenia w Zembocinie (Bon.; MK Zembocin); 1v. Franciszka Mietelska h. Ostoja (ok. 1750-ok. 1785); dzieci: 1/ Paweł Piotr Jacek (1777-1852); 2/ Ferdynand (ur. ok. 1780); 3/ Roch (ur. ok. 1780) – Kosseccy; 2v. (ok. 1790) Elżbieta Dąbrowska (ok. 1765-po 1800); dzieci: Marianna Kossecka (ur. ok. 1790).


• MARCIN Mietelski h. Ostoja (ok. 1710-po 1760), s. Antoniego i Anny Młodawskiej, nabywca majątku Przedbórz w 1751 r., później chorąży pancerny i stolnik chełmiński (Bon.; Urus.); ż. (ok. 1740) Helena Kossecka z Kossocic h. Rawicz (ok. 1720-po 1760), c. Franciszka i Teodory Aramowicz; w 1751 r. zeznała zapis dożywocia z mężem Marcinem Mietelskim (ibid.); dzieci: Franciszka, Andrzej, Róża (Rozalia).


Źródła: Dług.; Krzep. Małop.; Nies.; Pap. 224; Szl. Gal.; Urus. t. 11/41-42.

wtorek, 25 marca 2025

Haller

Haller h. własnego, vel Haller de Hellenburg, ród pochodzenia bawarskiego. Jedna z najbogatszych rodzin kupieckich Krakowa w XVIII wieku. Otrzymali nobilitację w Galicji 1793 r., wraz z przydomkiem „de Hellenburg”.

wtorek, 18 marca 2025

Dzierżanowski

Dzierżanowski h. Gozdawa, vel Dzierzanowski, rodzina wielkopolska, osiedlona m.in. na ziemiach pruskich. Są jednego pochodzenia z Pampowskimi. Pierwotnie: „nie jednę, ale dwie lilie obok siebie w herbie kładli, o czem Niesiecki wspomina” (Bon.).

niedziela, 16 marca 2025

Ojrzeński

Ojrzeński h. Lubicz, vel Mieczyk-Ojrzeński, Ojrzyński, Oyrzyński, Oyrzeński, rodzina mazowiecka, używająca przydomku Mieczyk, a pisząca się z Ojrzenia. Osiedlili się m.in. w Wielkopolsce i na Litwie.

czwartek, 13 marca 2025

Gnatowski

Gnatowski h. Łada, vel Gnatoski, rodzina mazowiecka, licznie rozrodzona, w ziemi zakroczymskiej. Wymienia ich Paprocki w 1584 r. Poszczególne gałęzie tej rodziny osiedliły się m.in. w Wielkopolsce, w W. Ks. Litewskim i na Wołyniu. Jedna gałąź, osiadła na Ukrainie, miała posiadać tytuł hrabiowski.

wtorek, 11 marca 2025

Łaskarzewski

Łaskarzewski h. Łabędź, vel Dunin-Łaskarzewski, rodzina mazowiecka, licznie rozrodzona, osiedlona m.in. na Wołyniu. Pisali się „z Łaskarzów”. Wyszli ze wsi Łaskarze, w dawnym pow. różańskim, obecnie pow. Maków Mazowiecki.