SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
• Gromadzenie oraz analiza danych
• Dostęp do aktualnej bazy - kontakt
• Gotowe genealogie do wydrukowania w formacie pdf



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


środa, 7 sierpnia 2024

Brzechwa

Brzechwa h. Jastrzębiec, vel Brzechfa, Brzechffa, Brzychwa, rodzina wielkopolska, z Gośliny, Przebendowa i Boduszewa, w pow. poznańskim.

Wsie wyżej  wymienione posiadali w końcu XIV wieku Mikołaj Brzechwa i syn jego Sędziwój, o czym świadczą akta poznańskie (Leksz.). Od I połowy XVI wieku pisali się z Wrzący (Wielkiej Wrzący, w pow. sieradzkim), którą objęli w posiadanie po Zajączkach herbu Świnka. 

Mikołaj Brzechwa, został pierwszym w swoim rodzie właścicielem majątku Wrząca, żeniąc się ok. 1520 r. z Małgorzatą Zajączkówną, jedyną tych dóbr dziedziczką. Owego Mikołaja zwano niekiedy Wrząckim, a jego potomkowie zaczęli się pisać „z Wrzący”.

Jak pisze prof. Dworzaczek, przezwisko „Brzechwa” (strzała bez grota) mogło być dawane rozmaitym osobom w różnych częściach kraju zamieszkującym i bynajmniej między sobą nie związanym. Byłoby tedy daleko idącą lekkomyślnością we wszystkich Brzechwach, o jakich nam mówią źródła średniowieczne, dopatrywać się koniecznie przodków późniejszych Brzechwów z Wrzący. Błędu tego nie ustrzegł się Boniecki, który do Jastrzębców zaliczył wszystkich w czambuł Brzechwów, jakich gdziekolwiek bądź znalazł, i to nawet tych, którzy w XV w. i początkach XVI występowali w Małopolsce.

Gabriel Brzechwa, dworzanin księcia Karola Ferdynanda, biskupa płockiego 1651 r., podczaszy warszawski 1654 r., właściciel dóbr Kije w woj. sandomierskim. Rafał (zm. 1689), chorąży krakowski 1669 r., jego nagrobek w kościele św. Piotra w Krakowie. Jan, chorążyc krakowski, a zatem syn poprzedniego, cześnik żytomierski 1689 r., starosta krzeczowski, umarł 1715 r. w 55-tym roku życia, o czym świadczy nagrobek również wystawiony mu w kościele św. Piotra w Krakowie. Franciszek, z miecznika latyczowskiego podczaszy mielnicki 1690 r. Rafał, chorąży wołyński 1754 r. Ludwik, chorążyc bydgoski, wyznaczony z sejmu 1775 r. komisarzem do rozsądzenia sprawy.

Posłowie i elektorowie: Kacper i Piotr z woj. krakowskim, Samuel z sandomierskim, a Dobrogost, poborca wieluński, z ziemią wieluńską, podpisali elekcję Jana Kazimierza 1648 r. Dobrogost został następnie burgrabią wieluńskim; w 1661 r. wyznaczony komisarzem z sejmu do odgraniczenia Śląska (Vol. Leg.). Franciszek z woj. sandomierskim, a Jakub i Kazimierz z ziemią wieluńską podpisali elekcję króla Michała 1669 r. Jakub podpisał z ziemią wieluńską elekcję Jana III-go 1674 r., a na obiór Augusta II-go w 1697 r. pisał się z woj. krakowskim. 

Brzechffowie herbu Jastrzębiec, z przydomkiem „z Wrzący”, wylegitymowali się ze szlachectwa w Królestwie Kongresowym w latach 1836-1862, zostali zapisani do ksiąg szlachty ówczesnej gubernii radomskiej, oddział kielecki.

(osób: 56)


• MARIANNA Brzechwa z Wrzący h. Jastrzębiec (ok. 1675-ok. 1700), c. Franciszka i Elżbiety Skotnickiej h. Bogoria; m. (ok. 1699) Antoni Dembiński h. Rawicz (ok. 1665-po 1728), s. Ludwika i Katarzyny Paczko, stolnik krakowski; towarzysz pancerny chorągwi królewicza Jakuba 1690, łowczy krakowski po bracie 1695, stolnik krakowski 1728; dziedzic m. in. dóbr Szczytniki k/ Wieliczki, parafia Brzezie (Bon.); 2v. żonaty z Teresą Lipską (ok. 1680-po 1705), c. Jana, starosty czechowskiego i Katarzyny ks. Sapieha h. Lis.


• NAPOLEON Józef Brzechffa z Wrzący h. Jastrzębiec (6 VI 1812-po 1849), s. Józefa i 1ż. Katarzyny Wichorowskiej h. Lis?, konduktor poczty; razem z ojcem wylegitymowany ze szlachectwa w Królestwie Kongresowym 1839 r. z herbem Jastrzębiec, został zapisany do ksiąg szlachty ówczesnej gubernii radomskiej, oddział kielecki; ur. Sroczków, parafia Pacanów, obecnie pow. Busko-Zdrój (Sęcz.); ż. (16 XI 1843 Warszawa) Olimpia Aniela Ostrowska (ok. 1824-po 1849), c. Hipolita i Teofili Krzyżanowskiej; ur. Dubiec, gub. sandomierska (ib.); dzieci: Piotr.


Źródła: Bon. t. 2/163-164; Dw. Teki (Monografie); Nies.; Sęcz.; Urus. t. 2/21-22. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz