Regulski h. Ciołek, w ziemi warszawskiej. Wywodzą się ze wsi Reguły w parafii Raszyn, obecnie pow. Pruszków, gdzie dziedziczyli już w XIV wieku.
Dobra te z czasem rozpadły się na Reguły Malichy, R. Kuchy i R. Zalesie. Zdaje się, że Reguła to ich pierwotne nazwisko. Niesiecki nie podaje ich herbu. Uruski zalicza Regulskich do herbu Ciołek, co wydaje się słuszne. Potwierdzają to zapiski herbowe mazowieckie z XV i XVI wieku (Wolff). Nie można jednak do końca wykluczyć obecności w Regułach szlachty innych herbów.Protoplastą Regulskich jest Andrzej Ciołek, wojewoda mazowiecki w 1381 r., dziedzic rozległych dóbr, m. in. Powsina, Raszyńca (Raszyna), Reguł i in. Pierwszymi i historycznie znanymi członkami tej rodziny byli bracia rodzeni Piotr, Mikołaj i Falisław (Falk), potomkowie powyższego wojewody. Falisław vel Falk, od imienia którego ta gałąź przybrała przydomek Falk, dziedzic na Regułach 1421 r., żonaty z Dorotą z Raszyńca (Raszyna), miał synów Falisława, Mikołaja i Stefana. Po Mikołaju, zwanym Jelitko, dziedzicu na Regułach, synowie Andrzej, Jakub i Mikołaj dziedziczyli na Regułach 1480 r., a 1497 r. mając proces o części Dąbrówki, wykazali że są herbu Ciołek.
Licznie rozrodzeni Regulscy używali dla odróżnienia przydomków, takich jak Chłod (Chłot), Ciosek, Falk (vel Falko, Falkiewicz), Fackiewicz?, Gotard, Jelitko (Jelitowicz), Jurkowicz, Klucznik, Kobosz (Kobos), Pusz (Puszcz), Sabel, Sikut, Szarukan (Szarukanowicz), Twaróg (Twarog), Zaleśny, Żal. Pisali się na Regułach, ale też z Falkowic (Falkowicz), z Zalesia.
Regulscy podpisali elekcje 1669, 1674 i 1697 r. z ziemią warszawską i liwską. Jedna linia używała herbu Falk, który w 1813 r. otrzymał ich przodek major Józef Regulski od cesarza Napoleona, wraz z tytułem Kawalera (Chevalier) Cesarstwa. Inna linia wylegitymowała się mylnie przed Heroldią Królestwa Polskiego z herbem Rawicz (Urus.). Zapewne do tej samej rodziny, należą gałęzie Regulskich, którym w niektórych opracowaniach daje się herby Łada (Wittyg) i Brodzic (Enc. Szl.).
W Małopolsce byli także Regulscy vel Reguliccy h. Topór, piszący się z Regulic.
Genealogia
(osób: 65)
• STEFANIA Weronika Regulska 1v. Kuczyńska 2v. Weychert (13 I 1837-1910), c. Ignacego i Joanny Rychter; ur. Włodawa, pow. włodawski, zm. Brwinów, obecnie woj. mazowieckie (MK Brwinów); 1m. (1862 Warszawa) Józef Kuczyński (ok. 1830-ok. 1870); ślub w parafii św. Krzyża (MK Warszawa: św. Krzyż); 2m. (ok. 1870) Alfons Weychert h. Wejcher (16 XI 1842-po 1876), s. Maksymiliana i Wilhelminy Hildebrandt; ur. Warszawa; dzieci: Stefan Weychert (ur. 1876).
Źródła: Bork. Sp. 376; Dw. Teki; Elekt. t. 1/302, t. 2/187; Krzep. Mał.; Nies. t. 8/102; Pap.; Pawl. t. 2/29; Urus. t. 15/183-186; A. Wolff, Mazowieckie zapiski herbowe z XV i XVI wieku, s. 326; Żern. t. 2/269.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz